مهمان گرامی، خوش‌آمدید!
شما قبل از این که بتوانید در این انجمن مطلبی ارسال کنید باید ثبت نام کنید.

نام کاربری
  

گذرواژه‌
  

جستجوی انجمن‌ها

(جستجوی پیشرفته)

آمار انجمن
» اعضا: 47
» آخرین عضو: Iman1364
» موضوعات انجمن: 56
» ارسال‌های انجمن: 97

آمار کامل

کاربران آنلاین
در حال حاضر 2 کاربر آنلاین وجود دارد.
» 0 عضو | 2 مهمان

آخرین موضوع‌ها
مزایای قلمه و انواع آن
انجمن: قلمه زنی
آخرین ارسال توسط: Bahman
2017/02/26، 08:36 PM
» پاسخ: 1
» بازدید: 381
معرفی انواع فیکوس (رتوزا،...
انجمن: معرفی انواع درختچه های مناسب بن سای
آخرین ارسال توسط: admin
2016/12/01، 11:01 AM
» پاسخ: 0
» بازدید: 254
پرورش بونسای از بذر
انجمن: تکثیر جنسی
آخرین ارسال توسط: admin
2016/11/23، 08:47 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 210
نحوه و میزان آبیاری بونسا...
انجمن: نگهداری از بونسای
آخرین ارسال توسط: admin
2016/11/23، 05:41 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 223
معرفی بیماری های معمول بو...
انجمن: شناسایی و درمان بیماری های گیاهان
آخرین ارسال توسط: admin
2016/11/12، 04:34 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 224
نحوه شناسایی و پیشگیری از...
انجمن: شناسایی و درمان بیماری های گیاهان
آخرین ارسال توسط: admin
2016/11/12، 04:30 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 194
دسته‌بندی بونسای از نظر ا...
انجمن: آشنایی با بن سای
آخرین ارسال توسط: admin
2016/10/21، 10:25 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 314
نحوه انتخاب بن سای مناسب
انجمن: آشنایی با بن سای
آخرین ارسال توسط: admin
2016/10/21، 10:14 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 291
موزه‌های معروف بن سای در ...
انجمن: آشنایی با بن سای
آخرین ارسال توسط: admin
2016/10/21، 10:09 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 276
تاریخچه بن سای
انجمن: آشنایی با بن سای
آخرین ارسال توسط: admin
2016/10/21، 09:59 PM
» پاسخ: 0
» بازدید: 264

 
  معرفی انواع فیکوس (رتوزا، جینسینگ، بنجامین، میکروفیلا و ... )
ارسال کننده: admin - 2016/12/01، 11:01 AM - انجمن: معرفی انواع درختچه های مناسب بن سای - بدون پاسخ

معرفی فیکوس  
 
یکی از محبوبترین درختانی که به عنوان بونسای خانگی معرفی می شوند فیکوس می باشد . فیکوس ها دارای بیش از 800 نوع نژاد مختلف( همیشه بهار) هستند که به اشکال درخت، بوته ، رونده های چوبی و ... تقسیم بندی می شوند و در جنگلهای مرطوب استوایی و نیمه استوایی رشد می کنند .
فیکوس ها به عنوان گیاهانی از منطقه استوایی و  نیمه استوایی تحمل یخبندان سخت را نداشته و تمایل به رشد در فضای داخلی دارند . وقتی در شبانه روز دمای هوا خارج به زیر 15 درجه می رسد . فیکوس ها نیازمند نگهداری در فضای داخل می باشند به همین دلیل تحمل رطوبت کم و نور کم را دارند . این شرایط بخاطر طبیعت این درختان در سطح جنگل ها می باشد جایی که درختان بلند اجازه عبور نور به سطح زمین را نمی دهند .
قابل ذکر است که فیکوس ها در شرایط محیطی بد رشد خوبی ندارند . هر چه نور و رطوبت هوا بهتر باشد درخت قوی تر خواهد بود . برای تحریک رشد و قوی شدن درخت باید شرایط نوری و رطوبتی خوبی فراهم گردد.

فیکوس های مناسب پرورش بونسای:
FICUS SALICIFOLIA
FICUS BENJAMINA
FICUS RETUSA VAR. MICROCARPA
FICUS MACROPHYLLA
'RUBIGINOSA FICUS RETUSA 'GREEN ISLAND''


نکته های پرورش بونسای فیکوس :

محل قرارگیری :


علی رغم  تحمل شرایط کم آبی و نور کم برای نگهداری ، پر نورترین نقطه منزل را برای قراردادن آن انتخاب کنید ( فیکوس ها می توانند آفتاب را در کل روز تحمل کنند ) . فیکوس ها را در محل هایی نگهداری کنید که دمای آنجا به زیر 15 درجه سانتی گراد نزول نکند . فیکوس ها در دمای زیر 15 نمی میرند اما در معرض قراردادن طولانی با این شرایط و دما باعث ظعیف شدن آنها می گردد . درخت را به هیچ عنوان در معرض سرمای خشک قرار ندهید که باعث ریزش برگ ها می شوند . برای ایجاد شرایط مرطوب هیچ وجه آن را روی رادیوتور قرار ندهید چون رادیوتور هوای اطراف را خشک می کند که برای بونسای مناسب نیست .
در تابستان ها زمانی که دمای هوا در شب بالای 12 درجه می رسد می توانید بونسای را به بیرون منتقل کنید که نور بیشتری ببیند و رطوبت بیشتری دارد ( در ایران اینطور نیست ) تهویه هوای گرم به بهبود سلامت و مقاوت درخت کمک می کند . اغلب فیکوس ها در دمای بین 15 تا 30 درجه بهترین رشد را دارند . دمای بیش از 30 و کمتر از 15 درجه سرعت رشد را کاهش می دهد و سلامت بونسای را به خطر می اندازد .

کود و تغذیه :
کود دهی را زمانی آغاز کنید که رشد فعال درخت را مشاهده کنید . در زمستان اگر رشد متوقف شود و یا نشانه هایی از مریضی و عدم سلامتی در درخت مشاهده کردید کود دهی را متوقف کنید.
کود را با نیتروژن بالا بدهید یا با درصد متعادل از فسفر ، نیتروژن و پتاسیم

هرس :
هرس شدید در فصل بهار می تواند ایده آل باشد اگر چه اغلب فیکوس ها در طول سال تحملش را دارند . شاخه های رشد کرده جدید را هرس کنید تا به فرم اولیه برگردد و استایل خود را از دست ندهد .
اگر  قصد هرس شاخه کوچکی را دارید از کمی بالاتر آنرا قطع کنید تا در چند روز آینده آن قسمت خود به خود خشک شود و آسیبی به درخت وارد نکند.

آفات و امراض :
دسته بندی حشرات و آفات موزی و انگل ها بسیار دشوارست اما باید یادآور شد فیکوس ها تحمل حشره کش های حاوی مالاتیون را ندارند لذا با تشخیص مناسب انگل آفت زدای مربوطه را اعمال نمایید . فیکوس ها مستعد حشراتی چون Mealybugs , scals ,spider mites  هستند .
ریزش برگها اغلب به دلیل استرس وارد شده از جانب آبیاری بیش از حد و یا جابجایی و محل نامناسب برای نگهداری می باشد .

فرم و استایل :
فیکوس ها مناسب برای شکل و فرم دهی به تمامی فرم ها به جز حالت آبشاری می باشند .

چاپ این مطلب

  پرورش بونسای از بذر
ارسال کننده: admin - 2016/11/23، 08:47 PM - انجمن: تکثیر جنسی - بدون پاسخ

پرورش بونسای از بذر

پیدا کردن یک بونسای در فروشگاه‌ها حتی به صورت آنلاین آسان است. این بونسای ها اغلب سه تا پنج ساله هستند و حدودا سی سانت ارتفاع دارند. معمولا درختان جونی پروس یا فیکوس هستند که برای مبتدی‌ها بسیار مناسب و ارزان قیمتند. برای شروع چنین چیزی عالیست اما اگر میخواهید پرورش یک بونسای را از زمانی که بذر است آغاز کنید بایستی بدانید که این با کار نقطه‌ ضعفهای اندکی نیز همراه است. اول از همه، حدود پنج تا هفت سال زمان میبرد تا این بذر تازه شبیه یک بونسای شود. بنابراین خود را برای این زمان آماده کنید. دوم اینکه مدتها طول میکشد تا بتوانید کار اصلی خود را شروع کنید. این بدلیل چرخه طبیعی زندگی درختی است که انتخاب میکنید. دانه همیشه گیاهی نیست که بتوانید بخرید و بکارید. برخی دانه ها نیاز است تا برای دورهای پیش از آنکه بتوانند کاشته شوند زمستان‌گذرانی کنند. و برخی دانه ها نیازمند شرایطی دیگرند. برخی از این موارد را برایتان شرح میدهم.

شروع کردن از بذر :

هر بذری شیوه رسیدگی مخصوص به خود را دارد. برای همه بذرها دستور‌العمل ها و توصیه های کاشت مخصوص به خودشان وجود دارد. در واقع ناچار هستیم ترفندهایی را بکار بریم تا بذر را به این باور برسانیم که در شرایط طبیعی خود قرار دارد- افتادن روی زمین در باران پاییزی (خیساندن در آب)، زمستان گذراندن (نگهداری در یخچال) و کاشتن در خاکی با زهکشی خوب در عمقی مناسب.

[تصویر: photo_2016-11-24_00-10-53.jpg]

چندی از تصمیمات مهم
مایلید چه نوع درختی را پرورش دهید؟ چه نوع بونسایی میخواهید؟ داخل ساختمانی یا مناسب فضای بیرونی؟ بنظر من اگر این اولین بونسای شماست بایستی از درختان مناسب فضای داخلی استفاده کنید چرا که نگهداری و پایش شرایط آن برایتان آسانتر خواهد بود.  

پرورش بونسای از زمانی که بذر است تجربه پرارزشی است و تا حد امکان کنترل کاملی از همان مراحل آغازین در اختیارتان میگذارد، هرچند مدت زمان زیادی به طول میکشد تا درختی داشته باشید که بتوانید روی آن کار کنید. بذری را انتخاب کنید که برای اقلیم شما مناسب باشد مانند همان کاری که مادر طبیعت انجام میدهد.
میتوانید بذرها را از درختانی که در ناحیه شما رویش پیدا میکنند در پاییز جمع ‌آوری کنید. بذرهایی مانند شاه بلوط و بلوط را به سادگی از جنگل میتوان پیدا کرد. بذر مخروطیان مثل سرو و کاج در مخروط آنها قرار دارد. زمانی که یک مخروط را جمع کردید باید آن را در جایی گرم نگه دارید تا آنها دانه را از لای فلسهای خود رها کنند. دانه گیاهان مختلف را به سادگی میتوان از فروشگاه‌ها خریداری کرد.

چه زمان؟
بهترین زمان کاشت بذرها پاییز است. اینگونه شما برنامه زمانی طبیعت را دنبال میکنید و جوانه‌های تازه پس از جوانه‌زنی در اوایل بهار، تابستانی کامل خواهند داشت.

چگونه؟
برنامه قدم به قدم برای کاشت بذر بونسای:
1. گلدانی با عمق تقریبا ۱۵ سانت با یک سوراخ زهکش انتخاب کنید.
2. لایه انتهایی (حدودا یک چهارم گلدان) باید شامل سنگریزه و خاک مناسب به نسبت نصف نصف باشد.
3. اکنون در بالای لایه انتهایی خاک مناسب، سنگریزه و کمپوست را که به نسبت یک دوم، یک چهارم و یک چهارم ‏با هم مخلوط شده اند قرار داده و گلدان را تا جایی با این لایه پر کنید که حدود سه سانتی متر زیر لبه گلدان قرار گرفته باشد.

[تصویر: photo_2016-11-24_00-10-50.jpg]


4. بذرها را طوری روی سطح خاک بگذارید که بین آنها ۲ تا ۵ سانتی متر بسته به اندازه بذرها فاصله داشته باشد.

[تصویر: photo_2016-11-24_00-10-58.jpg]

5. روی بذرها را با همان مخلوط مرحله ۳ پوشش دهید

[تصویر: photo_2016-11-24_00-11-02.jpg]

6. میزان مناسب آب روی بستر بذر بریزید اما دقت کنید که سطح خاک را آشفته نکنید.


اکنون بستر بذر را جایی روشن در بیرون قرار دهید و آنرا مرطوب نگه دارید نه خیس. در طول بهار بذرهای بونسای شما جوانه میزند. تا بهار بعدی گلدان آنها را تعویض نکرده و آنها را هرس نکنید. میتوانید میزان کمی از کود در تابستان به گیاه بدهید. پس از یک سال جوانه‌‌ها میتوانند جدا شوند و در گلدانی بزرگتر کاشته شوند. پیش از آنکه گیاه برای پرورش آماده شود نیاز به حداقل سه سال رشد نامحدود دارد.

چاپ این مطلب

  نحوه و میزان آبیاری بونسای
ارسال کننده: admin - 2016/11/23، 05:41 PM - انجمن: نگهداری از بونسای - بدون پاسخ

نگهداری از بونسای:   آبیاری
مهمترین بخش نگهداری از بونسای آبیاری است. تعداد دفعاتی که یک درخت نیاز به آبیاری دارد به چندین عامل (همچون نوع گونه، اندازه درخت، اندازه گلدان، زمان سال، مخلوط خاک و اقلیم) وابسته است. با این حال  دستورالعمل اساسی زیر به شما کمک میکند تا متوجه شوید چه زمان یک درخت نیاز به آبیاری دارد.

چگونگی آبیاری بونسای

هر چند وقت؟

همانطور که در بالا ذکر شدِ اینکه هر چند وقت بونسای شما نیازمند آبیاریست به عوامل بستگی دارد که در دستورالعمل هر گیاه در بخش مشخصات آورده شده است. در عوض، باید بیاموزید که با مشاهده به درخت متوجه شوید که به آبیاری نیاز دارد یا نه. دستورالعمل کلی ذیل به شما کمک میکند تا بونسای را به درستی آبیاری نمایید:
 • زمانی که خاک کمی خشک شد به درخت خود آب دهید
این یعنی زمانی که خاک هنوز مرطوب است نباید به درخت آب داد. اما زمانی که کمی خشک شد اینکار را انجام دهید؛
از انگشتان خود برای بررسی حدود یک سانتی خاک سطح استفاده کنید. زمانی که تجربه شما بیشتر شود بصورت چشمی متوجه خشکی خاک و نیاز گیاه به آبیاری خواهید شد.
البته نسبت به گیاهان مختلف، این سنجش کمی متفاوت است، گیاهان معمولی که به آبیاری متوسط نیازمند هستند وقتی یک سانتی سطح خاک خشک شد آن را سیرآب نمائید، گیاهان کم آب مانند زامیفولیا و ساکیولنت ها زمانی که تا حدود 4-5 سانتی عمق خاک خشک شد
البته به این نکته توجه داشته باشید که حتی گیاهان کم آب نیز به سیرآب شدن نیازمند هستن، یعنی هربار که آبیاری می شوند باید به نحوی سیرآب گردند که آب از روزنه های زیر گلدان خارج شود
خم شدن لبه های برگ به سمت پایین یکی از علائم کم آبی و تشنگی گیاهان می باشد

 • اگر چندین گیاه دارید هرکدام را به صورت انفرادی مشاهده و به نیاز آبیاری آنها پاسخ دهید.
 • از مخلوط مناسب خاک استفاده کنید
مخلوط خاک به میزان زیادی روی تعداد دفعات نیاز گیاه به آبیاری تاثیر میگذارد. برای اغلب بونسای های درختان پهن برگ مخلوط آکاداما ۵۰٪، کمپوست ۲۵٪ و سنگ ریزه ۲۵٪ و برای بونسای های درختان سوزنی برگ مخلوط آکاداما ۶۰٪، کمپوست۱۰٪ ‏و سنگ ریزه ۳۰٪ مناسب است. به هرحال اگر نمیتوانید به صورت منظم بونسای خود را آبیاری کنید از مخلوطی استفاده نمایید که آب بیشتری را نگه میدارد (با استفاده از کمپوست و پرلیت بیشتر).


چگونگی آبیاری بونسای

همانطور که در پیش گفته شد زمانی که خاک کمی خشک گردید گیاه را آبیاری نمایید. زمانی که درخت نیاز به آبیاری دارد یعنی تمام سیستم ریشه باید مرطوب شود. برای اینکار به آبیاری ادامه دهید تا زمانی که آب از سوراخ زهکش خارج شود و درصورت نیاز چند دقیقه دیگر این عمل را تکرار کنید.
یک درخت را از بالا با آبپاشی با دهانه ریز آبیاری کنید؛ به این صورت از شسته شدن خاک جلوگیری میشود. استفاده از آب باران جمع آوری شده  بهتر است و زمانی که این روش ممکن نباشد میتوان از آب معمولی استفاده نمود.

[تصویر: photo_2016-11-23_23-58-51.jpg] [تصویر: photo_2016-11-23_23-58-41.jpg]

البته لازم به ذکر است حتما از آبی استفاده کنید که تمیز باشد و کلر هم نداشته باشد - برای این کار می توانید آب را جوشانده و بعد از سرد شدن برای گیاه استفاده نمایید و یا آب را در ظرفی ریخته تا 24 ساعت بماند و بعد گیاهتان را با آن آبیاری نمایید


چاپ این مطلب

  معرفی بیماری های معمول بونسای
ارسال کننده: admin - 2016/11/12، 04:34 PM - انجمن: شناسایی و درمان بیماری های گیاهان - بدون پاسخ

بیماری لک سیاه :

 • این قارچ اغلب به برگها حمله میکند و بصورت نقطه ها و یا لکه های سیاه روی برگها ظاهر میشود. سرانجام این برگها زرد و پژمرده شده و خواهند افتاد. زمانی که برگی مبتلا شد باید از گیاه جدا شود تا از ابتلای بقیه برگها جلوگیری شود.با یک قارچکش برگهای سالم را اسپری نمایید. از آنجایی که آب هاگها را به سایر بخشهای گیاه منتقل میکند لذا اهمیت دارد تا زمانی که تمام نواحی آلوده را از گیاه جدا نکرده اید آنرا آبیاری نکنید.
[تصویر: lakke-siyah.jpg]


بیماری لک برگ :
مشابه با لک سیاه، این قارچ بستگی به گونه لکهای سفید،‌سیاه، قهوه‌ای و یا خاکستری در برگها، سرشاخه ها و یا شاخه ها ایجاد میکند. معمولا لکه در ابتدا سفید بوده و بعد با پیشرفت بیماری تغییر رنگ داده و تیره میشود. سرانجام برگ پژمرده شده و میمیرد. هر برگ، شاخه، یا میوه مبتلا شده باید فورا از گیاه جدا شود و برگهای سالم با قارچکش اسپری شوند.
[تصویر: lakke-barg-gharchi-2.jpg][تصویر: lakke-barg-gharchi.jpg]

کپک :
این قارچ در محیطهای مرطوب با نور ناکافی و تهویه ضعیف ایجاد میشود. موادی سفید یا سیاه روی برگها، ساقه و یا شاخه ها ظاهر میشوند و میتوانند موجب تغییر شکل و رنگ ، از بین رفتن قدرت رشد و پس مرگ شوند. بایستی هر برگ، شاخه، یا میوه مبتلا شده باید فورا از گیاه جدا شود و برگهای سالم با قارچکش ‏اسپری شوند‏. گاهی کپک سیاه میتواند ناشی از هجوم شپشه و یا حشره لاک زا باشد. حشره را با دست و یا آفتکش ملایم از بین برده و پس از جداکردن بخشهای آلوده از قارچکش استفاده شود و سپس گیاه در محلی با نور مناسب و تهویه کافی قرار گیرد.
[تصویر: kapak-1.jpg][تصویر: kapak-2.jpg]

تصویر هجوم حشره لاک زا و شپشه به گیاه:
[تصویر: shepesh-1.jpg][تصویر: shepesh-2.jpg]

زنگ گیاهی :
 • این بیماری قارچی در رنگهای زرد، قهوه‌ای، نارنجی، بصورت برجستگیهایی در سطح زیرین برگ خود را نشان میدهد. سرانجام برگها حلقه ای شده و می افتند. اگر چه زنگ گیاهی معمولا مرگبار نیست اما میتواند خسارات شدیدی به درخت شما وارد نماید. حذف نواحی مبتلا و استفاده از قارچکش برای بخشهای سالم گیاه ضروری است.
[تصویر: zange-giyahi.jpg]


بیماری کلوروزیس :
این بیماری در نتیجه کمبود کلروفیل در نتیجه وجود آسیبی در سیستم ریشه و یا کمبود مواد مغذی مانند آهن اتفاق می افتد. برگها رنگ سبز خود را از دست میدهند ولی رگبرگها سبز باقی میمانند و گیاه پژمرده میشود. با افزودن کلات آهن به آب و مراقبت از ریشه درخت این مشکل را درمان مینماید.
[تصویر: clorozis-1.jpg][تصویر: colorozis-2.jpg]

فساد ریشه :
زهکشی نامناسب میتواند سبب شود که ریشه قهوه‌ای و وارفته شود. برگها تغییر رنگ داده و شاخه‌ها شکننده میشوند و می افتند و رشد متوقف میگردد.  ریشه های مبتلا را باید هرس نمود و گیاه را به خاک جدید انتقال داد که در ظرفی باشد که اندازه مناسب و زهکش کافی داشته باشد.
[تصویر: fesade-rishe-1.jpg][تصویر: fesade-rishe-2.jpg]

تهیه و تنظیم توسط گروه بونسای ایرانی
www.iranibonsai.com

چاپ این مطلب

  نحوه شناسایی و پیشگیری از بیماری های بنسای ها
ارسال کننده: admin - 2016/11/12، 04:30 PM - انجمن: شناسایی و درمان بیماری های گیاهان - بدون پاسخ

چگونگی شناسایی،‌ پیشگیریِ، و درمان بیماریهای بونسای
بیماریهای درختان بونسای میتواند برای گیاه شما بسیار خطرناک و مرگبار باشد. با شناسایی علایم بیماری و درمان زودهنگام میتوانید شانس بهبود گیاه را افزایش داده و از پخش شدن علت بیماری جلوگیری کنید. برخی درختان نسبت به برخی دیگر به بیماری یا قارچ خاصی مستعدتر هستند، بنابراین اهمیت دارد که در مورد گونه ای که دارید تحقیق کنید و بدانید کدام بیماریها برای نوع گیاه شما شایع تر است.
 
دلایل و پیشگیری از بیماریهای بونسای
زمانی که بدانید چه عاملی موجب بیماریهای مختلف در درختان بونسای میشود ، سالم نگه داشتن گیاهتان بسیار آسانتر خواهد بود چرا که پیشگیری بهتر از درمان است.
نگهداری نامناسب میتواند به درخت شما استرس وارد کرده و یا آنرا بیمار و یا نسبت به عوامل بیماریزا مستعد نماید.
احتمال اینکه یک گیاه سالم و قوی دچار ویروس و یا قارچ یا کپک شود بسیار کمتر است. بنابراین بهترین پیشگیری این است که مواد مورد نیاز برای سلامتی بونسای خود را تامین کرده و از آن در مقابل باکتریها و بیماریها محافظت کنید. به این صورت که:

 • درخت بونسای خود را تمیز و عاری از گردو خاک و الودگی نگه دارید.
 • برگها، گلبرگها و میوه هایی که افتاده اند را از خاک تمیز کنید.
 • نور کافی و هوای تازه فراهم کنید.
 • هر زمان گیاه لازم داشت گلدان را تعویض نمایید.
 • از کود صورت صحیح استفاده نمایید.
 • از تکنیک مناسب برای هرس استفاده کرده و پس از آن از چسب هرس استفاده نمایید.

چاپ این مطلب

  دسته‌بندی بونسای از نظر اندازه
ارسال کننده: admin - 2016/10/21، 10:25 PM - انجمن: آشنایی با بن سای - بدون پاسخ

درختان در طبیعت در شرایط و موقعیت مختلفی رشد میکنند. بعضی از آنها عوامل رشد مناسب را در اختیار دارند در حالی که برخی از گیاهان در کوهستانها و مناطق شیبدار یا در کنار دریا و بادهای تند رشد میکنند. به همین دلیل مجبورند در برابر این عوامل نامساعد مقاومت کنند. این مبارزه، باعث تغییر شکل در گیاه میشود و شکلهای گوناگونی که غیرقابل شمارش هستند؛ پدید می آید. در یک بونسای خوب، سعی میشودکه از اشکال اصلی که در طبیعت وجود دارد تقلید شود. برای انتخاب شیوه بونسای آگاهی از طبقهبندی آنها ضروری است.
دسته بندی بونسای
بونسای مینیاتوری : کوچکتر از 15 سانتی متر
بنسای کوچک : بین 15 تا 32 سانتی متر
بونسای متوسط: بین 32 تا 60 سانتی متر
بنسای بزرگ: بیشتر از 60 سانتی متر
نکته مهم :
اندازه یک بن سای باید با اندازه یک درخت روییده شده در طبیعت متناسب باشد . برای مثال بوته هایی مانند رزهای پا کوتاه یا شاه پسند درختی ؛ وقتی به رشد کامل می رسند ۵/۰ تا ۲ متر ارتفاع دارند . بنابراین برای بن ساهای مینیاتوری یا کوچک متناسب هستند . درختانی که در طبیعت ارتفاع آنها به ۲ تا ۴ متر می رسد ؛ مثل ختمی درختی برای بن ساهای متوسط مناسب هستند . درختانی که تا ارتفاع زیادی رشد می کنند مثل چنار ؛ کاج ها و .......... برای بونساهای بزرگ مناسب هستند

چاپ این مطلب

  نحوه انتخاب بن سای مناسب
ارسال کننده: admin - 2016/10/21، 10:14 PM - انجمن: آشنایی با بن سای - بدون پاسخ

چرا بونسای؟[تصویر: what-is-bonsai.jpg]

 • بزرگ کردن بونسای یک سرگرمی سحرآمیز و مجذوب کننده است و از آنجا که به گذشته‌ای پابرجا درجهان تبدیل شده تعداد بیشتر و بیشتری ازمردم این حقیقت را درک کرده‌ و شیفته آن شده‌اند.
 • بونسای از بهترین هدیه‌ها و سوغات مینیاتوری ارزشمندیست که می‌تواند مخصوص شما باشد و یا به افرادی که دوستشان دارید پیشکش شود.
 • بونسای گذشته‌ی گرانمایه است که قدرت تمرکزتان را افزایش می‌دهد و از آنجا که گل‌ها، تاج‌پوشش، میوه‌ها،‌ شاخه‌ها و غیره می‌بایست همانند مینیاتور دقیقی از درخت واقعی به وجود آیند شما را خلاق‌تر می‌کند
 • هر چه سن بونسای بیشتر باشد گران‌بها تر می‌شود
 • درختان بونسای تقاضای زیادی در بازار دارند


بونسای‌ها به دلایل زیر برای سلامتی بسیار سودمند هستند :
 1. رویاندن و رسیدگی به درخت بونسای علاوه بر اینکه سرگرمی حیرت‌ انگیزیست برطرف‌کننده‌ی استرس و فشارهای روحیست.
 2. این درختان برای سالم ماندن نیازمند آب کافی، مراقبت،‌ کوددهی و هرس هستند. مراقبت مداوم از آنها به شما کمک می‌کند تا صبر خود را افزایش دهید
 3. کار با طبیعت و بونسای‌ها صلح‌جویی را در شما پرورش می‌دهد
 4. گیاهان داخل خانه از جمله بونسای‌ها می‌توانند به پاک کردن و تصفیه هوای منزل و یا محل کارتان کمک نمایند.
 5. بونسای می‌تواند موجب بهبود سرماخوردگی شود،‌گیاهانی که در داخل اتاق هستند شما را در رفع خستگی،‌سرفه و گلودرد یاری می‌دهند.
 6. پرورش موفقیت‌آمیز یک بونسای حس شگرفی از دستیابی و رضایتمندی در شما ایجاد می‌کند
حقایقی از بونسای
 • بونسای سبک چینی در مقایسه با بونسای سبک ژاپنی تفاوت بسیاری دارد. ژاپنی‌ها سعی می‌کنند تا جلوه درخت را منعکس کنند در حالی که پرورش‌دهندگان چینی‌ها به گیاه اجازه ‌می‌دهند تا آزادتر رشد کند و سپس درخت را با کمی هرس تغییر شکل می‌دهند.
 • بطور عمومی، بنسای‌ها دو نوع هستند، گرمسیری و معتدل. بونسای‌های گرمسیری مانند فیکوس نمیتوانند با دمای انجماد سازگاری پیدا کنند و یاید در مقابل سرمازدگی محافظت شوند. بونسای‌های معتدل نیاز به دوره خواب یا دورمانسی دارند و درصورتی که آن‌ها را مانند نوع گرمسیری نگه‌داری نمایید از بین می‌روند. اغلب مردم تصور می‌کنند بونسای گرمسیری ویژه فضای داخلی و بونسای معتدل ویژه فضای بیرونی است، در صورتی که تمامی بونسای‌ها در شرایط دمایی مناسب هر زمان که بتوانند شرایط بیرون را تاب بیاورند بایستی دو یا سه روز در فضای آزاد گذاشت.
راهنمای انتخاب بونسای مناسب شما[تصویر: iranibonsai-learn.jpg]
 • قدم اول انتخاب گونه‌ای از درخت است که برای اقلیم منطقه شما مناسب باشد. برای نمونه برخی درختان در آب و هوای بسیار سرد از بین می‌روند ، درصورتی که برخی دیگر نیاز دارند تا دما به زیر انجماد برسد تا بتوانند به دوره خواب وارد شده و برای بهار آماده شوند. تمامی بون‌ساهای عرضه شده دراین مجموعه به صورتی انتخاب شده‌اند که برای شرایط آب و هوایی نقاط مختلف ایران مناسبند.
 • یکی از انواع گونه‌های مناسب برای افراد تازه‌کار سروکوهی یا جونی‌پروس است. این گیاه همیشه سبز محدوده دمایی وسیعی را به‌خوبی تحمل می‌کند، پرورش دادن آن‌ها آسان است و علاوه بر این به هرس به‌خوبی پاسخ می‌دهند.
 • سایر مخروطیان مانند کاج، سرو ، صنوبر،‌ درختان برگریز مانند افرای ژاپنی،‌ مگنولیا،‌ نارون‌ها، بلوط امکانی دیگرند ‌و سرانجام درختچه‌های گرمسیری مانند خرفه انتخاب مناسبی برای محیط داخلی در اقلیم‌های سرد یا معتدل هستند.
 • تصمیم بگیرید که بونسایی می‌خواهید که مناسب فضای داخلی باشد و یا فضای باز: احتیاجات بونسای مناسب فضای داخلی (Indoor) و فضای باز (Outdoor) به میزان زیادی تفاوت دارد. بطورعمومی محیط داخلی خشکتر است و نور کمتری از فضای باز دریافت می‌کند. و پیش از خرید شرایط نگهداری آن را که بصورت تخصصی در زیر محصول درج شده مطالعه نمایید. در زیر فهرستی از بونسای‌های مناسب فضای داخلی و آزاد آورده شده :
فضای داخلی: شمشاد توپی، فیکوس، شفلرا،‌ کاملیا، خرفه، رزماری
[تصویر: 128-%281%29.jpg][تصویر: 131-%285%29.jpg][تصویر: 114-%282%29.jpg]


فضای باز : جونی‌پروس، سرو، افرا،‌ راش، ژینکو، کاج (این گیاهان خصوصا جونی‌پروس یا سروکوهی را با رعایت شرایط مطلوب می‌توان بخوبی در فضای داخلی نگه‌ داشت)

[تصویر: 124-%284%29.jpg][تصویر: 108-%283%29.jpg][تصویر: 125-%282%29.jpg]

 • در قدم بعدی اندازه و سن بونسای را انتخاب کنید. بونسای بالغ میتواند حدود ۱۶ الی ۹۰ سانتی متر بسته به نوع گونه طول داشته باشد. در صورتی که ترجیح می دهید بونسای را از کوچکی نگه داری نمایید میتوانید بونسای کوچکتر و کم سن تر انتخاب نمایید.
 • به میزان فضای در درسترس، نور و میزان وقتی که می‌توانید برای مراقبت از بون‌سای بگذارید توجه نمایید. بونسای بزرگتر زمان بیشتری برای جوانه‌گیری و هرس نیاز دارد.

چاپ این مطلب

  موزه‌های معروف بن سای در جهان
ارسال کننده: admin - 2016/10/21، 10:09 PM - انجمن: آشنایی با بن سای - بدون پاسخ

موزه بونسای کرسپی (crespi) در پارادیاگو ایتالیا که از سال ۱۹۹۱ فعال است و ظروف بسیار قدیمی، کتابها و قدیمیترین درختان بونسای جهان از جمله فیکوس رتوزای هزارساله در آن نگهداری میشود.

[تصویر: mooze-bonsai-1.jpg]

موزه بونسای پسفیک (Pacific) در واشنگتن امریکا که از سال ۱۹۸۹فعالیت دارد و مرکز نمایشگاه‌های بونسای نیز هست و بیش از صد بونسای قدیمی فضای داخلی و فضای باز در آن نگهداری میشود.
موزه بونسای دوسلدورف (Düsseldorf ) در آلمان

[تصویر: mooze-bonsai-2.jpg]
موزه هنر بونسای توکیو (سونکائن) و دهکده بونسای اومیا که اولین موزه بونسای در جهان است و قدیمی‌ترین بونساهای جهان و بیش از صد شاهکار بونسای و ظروف مربوطه را در خود جای داده است.
موزه بونسای ماربلو در اسپانیا که از ۱۹۹۲ فعالیت دارد.
موسسه ملی بونسای چین
و...

[تصویر: mooze-bonsai-3.jpg]

چاپ این مطلب

  تاریخچه بن سای
ارسال کننده: admin - 2016/10/21، 09:59 PM - انجمن: آشنایی با بن سای - بدون پاسخ

 به 2500 سال پیش،زمانی که این هنر توسط راهبان چینی به ژاپنی ها آموزش داده شد بر میگردد.

در آن زمان در ژاپن مکتبی از بودائیسم به نام zen پا به عرصه ی ظهور گذاشت. راهبان چینی که موفق شده بودند درختان بونسای تولید کنند،به منظور کسب سود این گیاهان را به عنوان خدا به این مکتب معرفی کردند و کسانی که پیرو این مکتب بودند موقع عبادت پول و جواهرات خود را به پای درختان مینیاتوری می ریختند. پس از گذشت مدتی ژاپنیها خود موفق به تولید این گیاهان شدند و در این امر از چینیها سبقت گرفتند به طوری که امروزه ژاپن را منشا تولید بونسای می دانند.

تولید تجاری بونسای از زمانی شروع شد که شهرها گسترش یافتند و انسانها کم کم از طبیعت فاصله گرفتند به نحوی که دیدن یک درخت غول پیکر (به ویژه از یک گونه ی خاص)برای بشر تبدیل به یک رویا شده بود.از طرفی گل های آپارتمانی نیز به لحاظ آن که فقط جزئی از طبیعت بودند نمیتوانستند برای ارضای نیاز های روحی و روانی بشر کافی باشد.در این زمان هنر بونسای پا به عرصه وجود گذاشت و توسط این هنر توانستند درختا ن غول پیکر را در گلدانهای بزرگ کشت دهند و اندازه آنها را به نحو معجزه آسایی کوچک کنند و به این ترتیب علاقه مندان به گیاهان توانستند گونههای گیاهی مورد نظرشان را در خانه به راحتی نگهداری کنند.

در حال حاضر کشورهای زیادی مشغول تولید بونسای میباشند که مهمترین آنها عبارتند از: ژاپن،چین و تایوان

چاپ این مطلب

  آشنایی با بونسای (بونسای چیست؟)
ارسال کننده: admin - 2016/10/21، 09:56 PM - انجمن: آشنایی با بن سای - بدون پاسخ

 بونسای شامل دو لغت ژاپنی bon به معنای ظرف یا گلدان کوتاه و کم عمق و sai به معنای گیاه می باشد.

اساس بونسای فرایند نگهداری نامحدود درختان و بوته های درگلدانهایی نسبتا کوچک و همچنین تیمار آنها با روشهای مشخص برای رساندن آنها به سنی مشخص می باشد.

بونسای نیمی هنر و نیمی فن باغبانی است. 
[تصویر: ashnayi-ba-bonsai.jpg]
در اصل بونسای نباید مثل یک گیاه آپارتمانی نگهداری شود و بایستی در بیرون اتاق آن را پرورش داد. می توان گه گاهی آن را به داخل آپارتمان آورد ولی در دراز مدت باید در فضای بیرون نگهداری شود.
 بعضی از هنرمندان این هنر، بونساهای خیلی کوچک که حتی گاهی اوقات کوچکتر از کف دست هستند را پرورش میدهند که به اسم "مینی بونسای" شناخته میشود.


[تصویر: bonsai-chist.jpg]

چاپ این مطلب