امتیاز موضوع:
  • 46 رأی - میانگین امتیازات: 3.13
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرورش بونسای از بذر
#1
پرورش بونسای از بذر

پیدا کردن یک بونسای در فروشگاه‌ها حتی به صورت آنلاین آسان است. این بونسای ها اغلب سه تا پنج ساله هستند و حدودا سی سانت ارتفاع دارند. معمولا درختان جونی پروس یا فیکوس هستند که برای مبتدی‌ها بسیار مناسب و ارزان قیمتند. برای شروع چنین چیزی عالیست اما اگر میخواهید پرورش یک بونسای را از زمانی که بذر است آغاز کنید بایستی بدانید که این با کار نقطه‌ ضعفهای اندکی نیز همراه است. اول از همه، حدود پنج تا هفت سال زمان میبرد تا این بذر تازه شبیه یک بونسای شود. بنابراین خود را برای این زمان آماده کنید. دوم اینکه مدتها طول میکشد تا بتوانید کار اصلی خود را شروع کنید. این بدلیل چرخه طبیعی زندگی درختی است که انتخاب میکنید. دانه همیشه گیاهی نیست که بتوانید بخرید و بکارید. برخی دانه ها نیاز است تا برای دورهای پیش از آنکه بتوانند کاشته شوند زمستان‌گذرانی کنند. و برخی دانه ها نیازمند شرایطی دیگرند. برخی از این موارد را برایتان شرح میدهم.

شروع کردن از بذر :

هر بذری شیوه رسیدگی مخصوص به خود را دارد. برای همه بذرها دستور‌العمل ها و توصیه های کاشت مخصوص به خودشان وجود دارد. در واقع ناچار هستیم ترفندهایی را بکار بریم تا بذر را به این باور برسانیم که در شرایط طبیعی خود قرار دارد- افتادن روی زمین در باران پاییزی (خیساندن در آب)، زمستان گذراندن (نگهداری در یخچال) و کاشتن در خاکی با زهکشی خوب در عمقی مناسب.

[تصویر:  photo_2016-11-24_00-10-53.jpg]

چندی از تصمیمات مهم
مایلید چه نوع درختی را پرورش دهید؟ چه نوع بونسایی میخواهید؟ داخل ساختمانی یا مناسب فضای بیرونی؟ بنظر من اگر این اولین بونسای شماست بایستی از درختان مناسب فضای داخلی استفاده کنید چرا که نگهداری و پایش شرایط آن برایتان آسانتر خواهد بود.  

پرورش بونسای از زمانی که بذر است تجربه پرارزشی است و تا حد امکان کنترل کاملی از همان مراحل آغازین در اختیارتان میگذارد، هرچند مدت زمان زیادی به طول میکشد تا درختی داشته باشید که بتوانید روی آن کار کنید. بذری را انتخاب کنید که برای اقلیم شما مناسب باشد مانند همان کاری که مادر طبیعت انجام میدهد.
میتوانید بذرها را از درختانی که در ناحیه شما رویش پیدا میکنند در پاییز جمع ‌آوری کنید. بذرهایی مانند شاه بلوط و بلوط را به سادگی از جنگل میتوان پیدا کرد. بذر مخروطیان مثل سرو و کاج در مخروط آنها قرار دارد. زمانی که یک مخروط را جمع کردید باید آن را در جایی گرم نگه دارید تا آنها دانه را از لای فلسهای خود رها کنند. دانه گیاهان مختلف را به سادگی میتوان از فروشگاه‌ها خریداری کرد.

چه زمان؟
بهترین زمان کاشت بذرها پاییز است. اینگونه شما برنامه زمانی طبیعت را دنبال میکنید و جوانه‌های تازه پس از جوانه‌زنی در اوایل بهار، تابستانی کامل خواهند داشت.

چگونه؟
برنامه قدم به قدم برای کاشت بذر بونسای:
1. گلدانی با عمق تقریبا ۱۵ سانت با یک سوراخ زهکش انتخاب کنید.
2. لایه انتهایی (حدودا یک چهارم گلدان) باید شامل سنگریزه و خاک مناسب به نسبت نصف نصف باشد.
3. اکنون در بالای لایه انتهایی خاک مناسب، سنگریزه و کمپوست را که به نسبت یک دوم، یک چهارم و یک چهارم ‏با هم مخلوط شده اند قرار داده و گلدان را تا جایی با این لایه پر کنید که حدود سه سانتی متر زیر لبه گلدان قرار گرفته باشد.

[تصویر:  photo_2016-11-24_00-10-50.jpg]


4. بذرها را طوری روی سطح خاک بگذارید که بین آنها ۲ تا ۵ سانتی متر بسته به اندازه بذرها فاصله داشته باشد.

[تصویر:  photo_2016-11-24_00-10-58.jpg]

5. روی بذرها را با همان مخلوط مرحله ۳ پوشش دهید

[تصویر:  photo_2016-11-24_00-11-02.jpg]

6. میزان مناسب آب روی بستر بذر بریزید اما دقت کنید که سطح خاک را آشفته نکنید.


اکنون بستر بذر را جایی روشن در بیرون قرار دهید و آنرا مرطوب نگه دارید نه خیس. در طول بهار بذرهای بونسای شما جوانه میزند. تا بهار بعدی گلدان آنها را تعویض نکرده و آنها را هرس نکنید. میتوانید میزان کمی از کود در تابستان به گیاه بدهید. پس از یک سال جوانه‌‌ها میتوانند جدا شوند و در گلدانی بزرگتر کاشته شوند. پیش از آنکه گیاه برای پرورش آماده شود نیاز به حداقل سه سال رشد نامحدود دارد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان