امتیاز موضوع:
  • 46 رأی - میانگین امتیازات: 3.07
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی انواع فیکوس (رتوزا، جینسینگ، بنجامین، میکروفیلا و ... )
#1
معرفی فیکوس  
 
یکی از محبوبترین درختانی که به عنوان بونسای خانگی معرفی می شوند فیکوس می باشد . فیکوس ها دارای بیش از 800 نوع نژاد مختلف( همیشه بهار) هستند که به اشکال درخت، بوته ، رونده های چوبی و ... تقسیم بندی می شوند و در جنگلهای مرطوب استوایی و نیمه استوایی رشد می کنند .
فیکوس ها به عنوان گیاهانی از منطقه استوایی و  نیمه استوایی تحمل یخبندان سخت را نداشته و تمایل به رشد در فضای داخلی دارند . وقتی در شبانه روز دمای هوا خارج به زیر 15 درجه می رسد . فیکوس ها نیازمند نگهداری در فضای داخل می باشند به همین دلیل تحمل رطوبت کم و نور کم را دارند . این شرایط بخاطر طبیعت این درختان در سطح جنگل ها می باشد جایی که درختان بلند اجازه عبور نور به سطح زمین را نمی دهند .
قابل ذکر است که فیکوس ها در شرایط محیطی بد رشد خوبی ندارند . هر چه نور و رطوبت هوا بهتر باشد درخت قوی تر خواهد بود . برای تحریک رشد و قوی شدن درخت باید شرایط نوری و رطوبتی خوبی فراهم گردد.

فیکوس های مناسب پرورش بونسای:
FICUS SALICIFOLIA
FICUS BENJAMINA
FICUS RETUSA VAR. MICROCARPA
FICUS MACROPHYLLA
'RUBIGINOSA FICUS RETUSA 'GREEN ISLAND''


نکته های پرورش بونسای فیکوس :

محل قرارگیری :


علی رغم  تحمل شرایط کم آبی و نور کم برای نگهداری ، پر نورترین نقطه منزل را برای قراردادن آن انتخاب کنید ( فیکوس ها می توانند آفتاب را در کل روز تحمل کنند ) . فیکوس ها را در محل هایی نگهداری کنید که دمای آنجا به زیر 15 درجه سانتی گراد نزول نکند . فیکوس ها در دمای زیر 15 نمی میرند اما در معرض قراردادن طولانی با این شرایط و دما باعث ظعیف شدن آنها می گردد . درخت را به هیچ عنوان در معرض سرمای خشک قرار ندهید که باعث ریزش برگ ها می شوند . برای ایجاد شرایط مرطوب هیچ وجه آن را روی رادیوتور قرار ندهید چون رادیوتور هوای اطراف را خشک می کند که برای بونسای مناسب نیست .
در تابستان ها زمانی که دمای هوا در شب بالای 12 درجه می رسد می توانید بونسای را به بیرون منتقل کنید که نور بیشتری ببیند و رطوبت بیشتری دارد ( در ایران اینطور نیست ) تهویه هوای گرم به بهبود سلامت و مقاوت درخت کمک می کند . اغلب فیکوس ها در دمای بین 15 تا 30 درجه بهترین رشد را دارند . دمای بیش از 30 و کمتر از 15 درجه سرعت رشد را کاهش می دهد و سلامت بونسای را به خطر می اندازد .

کود و تغذیه :
کود دهی را زمانی آغاز کنید که رشد فعال درخت را مشاهده کنید . در زمستان اگر رشد متوقف شود و یا نشانه هایی از مریضی و عدم سلامتی در درخت مشاهده کردید کود دهی را متوقف کنید.
کود را با نیتروژن بالا بدهید یا با درصد متعادل از فسفر ، نیتروژن و پتاسیم

هرس :
هرس شدید در فصل بهار می تواند ایده آل باشد اگر چه اغلب فیکوس ها در طول سال تحملش را دارند . شاخه های رشد کرده جدید را هرس کنید تا به فرم اولیه برگردد و استایل خود را از دست ندهد .
اگر  قصد هرس شاخه کوچکی را دارید از کمی بالاتر آنرا قطع کنید تا در چند روز آینده آن قسمت خود به خود خشک شود و آسیبی به درخت وارد نکند.

آفات و امراض :
دسته بندی حشرات و آفات موزی و انگل ها بسیار دشوارست اما باید یادآور شد فیکوس ها تحمل حشره کش های حاوی مالاتیون را ندارند لذا با تشخیص مناسب انگل آفت زدای مربوطه را اعمال نمایید . فیکوس ها مستعد حشراتی چون Mealybugs , scals ,spider mites  هستند .
ریزش برگها اغلب به دلیل استرس وارد شده از جانب آبیاری بیش از حد و یا جابجایی و محل نامناسب برای نگهداری می باشد .

فرم و استایل :
فیکوس ها مناسب برای شکل و فرم دهی به تمامی فرم ها به جز حالت آبشاری می باشند .
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان