امتیاز موضوع:
 • 26 رأی - میانگین امتیازات: 3.46
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
شبه بونسای شفلرا
#1
شرایط نگهداری از گیاه شفلرا:

[تصویر: Schefflera-1.jpg] [تصویر: Schefflera-3.jpg]


Heart  نیازها:

نور :
به نور غیرمستقیم نیاز دارد،هر چند وقت یکبار گلدان را به افتاب صبح منتقل کنید.در صورت کمبود نور برگها بیحال و شادابی لازم رو ندارن.

دما:
در تابستان حداکثر درجه حرارت ۲۷ و در زمستان حداقل ان ۱۸ درجه است،چناچه درجه حرارت بالاتر از معمول باشد به جریان هوای ملایم نیاز پیدا میکند.

آبیاری:
بین دو آبیاری باید خاک خشک شود.در زمستان ها آبیاری را کمتر کنید.در ارقام ابلق، آبیاری زیاد و خفگی ریشه ، باعث پوسیدگی ریشه و ایجاد نقاط سیاه روی قیمت سفید و ابلق برگ می شود.دراین مواقع باید ابیاری را کمتر کرده و سم کاپتان به خاک بزنید همینطور نور گل را زیاد و تغذیه همراه با اسید هیومیک را شروع کنید.

رطوبت:
در تمام طول سال هفته ای دو بار غبارپاشی کنید،اگر هوا خشک باشد افزودن اب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار درست میکند.در صورت خشکی هوا گیاه شادابی خودش رو از دست میده درصورت ایجاد نقاط قهوه ای غبار پاشی رو متوقف کنید و جزیره زیر گلدون درست کنید.
پس بهتر است بصورت روزانه اسپری آب را بر روی برگهای شفلرا انجام داد تا هم زیباتر به نظر برسد و هم از حمله آفات به این گیاه جلوگیری شود.

تغذیه:
گلدان را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دو هفته یکبار تغذیه کنید.

خاک مناسب:
بهترین محیط رشد خاک لیمونی با پیت است. همچنین می توانید برای این گیاه از ترکیب خاک برگ یا ورمی به همراه پیت ماس و ماسه و کمی پرلیت استفاده کنید

تعویض گلدان:
گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلدان دارد،با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یکبار،در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاک های سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید.در صورتی که ارتفاع گیاه بیش از اندازه است،احتیاج به قیم دارد.

تمیز نمودن برگها:
 غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها کافی است،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.ولی در صورت تمایل حداکثر هر ماه یکبار توصیه میشود. در صورت بروز آفات بر روی گیاه می توانید از مایع رقیق شده آب و ریکا به میزان یک قطره در یک لیتر آب استفاده و برگهای گیاه را با آن تمیز نمایید. اما حتما بعد از آن می بایست چند مرحله برگها را با دستمال نخی و آب تمیز پاک کنید تا اثری از آب و ریکا روی گیاه و بر روی سطح خاک آن باقی نماند.

تکثیر:
ریشه دار نمودن قلمه ها  و کاشت بذر در بهار - به راحتی می توانید شاخه های سبز شفلرا را با ارتفاع حدود 10 ایل 20 سانتی و به همراه یک الی دو برگ در بستر قلمه، خاک برگ یا خزه و ... قرار داده و آن را ریشه دار نمایید

به دلیل داشتن ریشه های پر و در هم گره خورده، از این گیاه برای سبک ریشه های افقی و عمودی (نباری و نئاگاری) بسیار استفاده می شود. به راحتی می توان ریشه های این گیاه را از خاک خارج نمود و با تکنیک های کاری ریشه ها را در فرم دلخواه شکل داد. البته باید اجازه داد تا گیاه ریشه های مویی کافی را در بخش پایینی خود ایجاد نماید و بعد ریشه های مورد نیاز را از خاک خارج نمود تا مانند تصاویر پایین فرم هایی بسیار زیبایی از آن ایجاد کرد

[تصویر: Schefflera-2.jpg] [تصویر: Schefflera-5.jpg]

همچنین این گیاه به عمل برگزدایی و هرس و کوچک شدن برگ ها واکنش خوبی نشان می دهد. می توان در فصل استراحت گیاه ( خرداد ماه یا زمستان) هرس تمام برگ های آن را انجام داد و سپس اجازه دهیم برگ های جدید با ابعاد کوچکتر و فرمی بهتر و پرتر رشد کرده و نمای درختچه ما را بسیار زیباتر کند . در ویدیو زیر نحوه انجام عمل برگزدایی را در شفلرا مشاهده خواهید کرد :
[تصویر: Schefflera-4.jpg] 

Heart  عوارض و درمان:
 
تعداد برگچه های برگها ی جوان کم است:
طبیعی است، با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به ۷ برگچه می رسد.

واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:
نور کافی نیست،به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:
عامل ان حشره افت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های قهوه ای روی ساقه ها،دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده میشود:
سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از ۴۸ ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.

برگها بد شکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی انها مشاهده میشود:
افات را با سم نفوذی یا جذبی طبق دستور هر هفته سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

برگ ها زرد و سطح زیرین انها تار عنکبوتی است:
عامل ان کنه قرمز ریز است،گیاه را هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علاوم بر طرف شوند،غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است:
هوا خیلی گرم است،گلدان را به محل خنک تری و مملو از اکسیژن منتقل کنید.غبارپاشی نکنید.

گیاه پژمرده و برگها آویزان است:
گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید.

برگها رنگ پریده و زرد هستند:
کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است،کمبود را با تغذیه مصنوعی هر ۲ هفته یکبار جبران کنید.

برگها زرد میشوند و میریزند:
آبیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود و سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید،اب زیر گلدانی را خارج کنید.

ویدیو آشنایی با درختچه شفلرا در برنامه عصر خانواده - کارشناس علیرضا خورشیدی :
برای خرید انواع درختچه های شفلرا به سایت بونسای ایرانی مراجعه نمایید
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان