آشنایی با بونسای ها, آموزش بونسای

بونسای سازگار با نور کم

معرفی بونسای سازگار با نور کم

گیاهانی که در شرایط نور کم و سایه بخوبی رشد میکنند بسیار مناسب آپارتمانها و یا خانه‌ها هستند . اگر کم تجربه هستید و یا به باغبانی وارد نیستید پرورش این گیاهان بسیار آسان است.

بهترین گیاهان آپارتمانی سازگار با نور کم:

بونسای خون سیاوشان یا دراسنا Dracaena Bonsai Tree

این گیاه بومی ماداگاسکار میباشد و گاهی درخت اژدهای ماداگاسکار نامیده میشود. از خانواده روساسه میباشد. این جنس دارای ۴۰ گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزاست  و دارای برگهای بلند و باریک با رگه‌های قرمز رنگ و ساقه های بلند و پیچیده است. رطوبت دوست بوده و به محیط سایه، کمپوست گلدانی لومی و تغذیه ماهیانه با کود مایع نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۳ درجه سانتی گراد می باشد. ازدیاد آن از طریق کاشت بذر در دمای ۲۰ ـ ۱۸ درجه سانتی گراد در بهار و تهیه قلمه نیمه رسیده در تابستان امکان پذیر است.

بونسای شفلرا Hawaiian Umbrella Bonsai Tree

این گیاه با نام علمی Schefflera actinophylla ،از خانواده پیچک میباشد. این جنس از ۲۰ گونه گیاهان استوایی و استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشکیل شده است. شفلرا بومی استرالیا بوده و دارای برگهای مرکب به رنگ سبز براق است. برگها از ۹-۷ برگچه تشکیل شده است که ۲۰-۹ سانتیمتر طول و ۱۰-۴ سانتیمتر عرض دارند. این گیاه به دلیل تحمل شرایط بد نگهداری از جمله گیاهان محبوب گلدانی و آپارتمانی محسوب می‌شود. برخی از انواع آن برگهای ابلق دارند و برخی از انواع کوتاه قامت هستند. این گیاه رطوبت دوست را می‌توانید از اواسط تا اواخر بهار، از طریق کشت بذر ، قلمه های انتهایی ساقه (به طول ۸ تا ۱۲ سانت در اواسط تابستان) ، قلمه های ساقه‌ای و یا خواباندن ساقه‌ها تکثیر کنید.

بونسای گل چینی Flowering Chinese fringe bonsai

این گیاه با نام علمی loropetalum chinensis  از تیره Hamamelidaceae بوده و بومی ژاپن و جنوب شرق آسیاست. این نوع بونسای گلدار و همیشه سبز است و دارای برگهای کوچک کبودرنگی می باشد که بعد از بلوغ به رنگ سبز در می آیند .در بهار گلهای صورتی معطری به صورت خوشه تولید میکند که هر گلبرگ دارای 4گلبرگ نواری شکل باریک می باشد .تکثیر این گیاه رطوبت دوست از طریق بذر ، قلمه نیمه رسیده و لایه بندی ساده میباشد و یکی از بونسای سازگار با نور کم است

بونسای کاج بودا یا ترپادی Flowering Podocarpus Bonsai Tree

بونسای سازگار با نور کم

این گیاه همیشه سبز با نام علمی podocarpus macrophyllus از خانواده پودوکاریاسه بوده و بومی ژاپن و جنوب چین است. برگهای کاج بودا باریک و کشیده اند و ساقه‌ها قهوه‌ای و خشبی. دمای مورد نیاز این گیاه ۷ تا ۲۴ درجه و تکثیر آن از طریق قلمه گیری از شاخه‌های جوان در تابستان و ریشه دار کردن آنها در دمای ۱۶ تا ۲۱درجه سانتی گراد است.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.