آشنایی با بونسای ها, آموزش بونسای

چرا بونسای؟

چرا بونسای؟

 • بزرگ کردن بونسای یک سرگرمی سحرآمیز و مجذوب کننده است و از آنجا که به گذشته‌ای پابرجا درجهان تبدیل شده تعداد بیشتر و بیشتری ازمردم این حقیقت را درک کرده‌ و شیفته آن شده‌اند.
 • بنسای از بهترین هدیه‌ها و سوغات مینیاتوری ارزشمندیست که می‌تواند مخصوص شما باشد و یا به افرادی که دوستشان دارید پیشکش شود.
 • بونسای گذشته‌ی گرانمایه است که قدرت تمرکزتان را افزایش می‌دهد و از آنجا که گل‌ها، تاج‌پوشش، میوه‌ها،‌ شاخه‌ها و غیره می‌بایست همانند مینیاتور دقیقی از درخت واقعی به وجود آیند شما را خلاق‌تر می‌کند
 • هر چه سن بنسای بیشتر باشد گران‌بها تر می‌شود
 • درختان بونسای تقاضای زیادی در بازار دارند

بونسای

بونسای‌ها به دلایل زیر برای سلامتی بسیار سودمند هستند:

 1. رویاندن و رسیدگی به درخت بونسای علاوه بر اینکه سرگرمی حیرت‌ انگیزیست برطرف‌کننده‌ی استرس و فشارهای روحیست.
 2. این درختان برای سالم ماندن نیازمند آب کافی، مراقبت،‌ کوددهی و هرس هستند. مراقبت مداوم از آنها به شما کمک می‌کند تا صبر خود را افزایش دهید
 3. کار با طبیعت و بونسای‌ها صلح‌جویی را در شما پرورش می‌دهد
 4. گیاهان داخل خانه از جمله بونسای‌ها می‌توانند به پاک کردن و تصفیه هوای منزل و یا محل کارتان کمک نمایند.
 5. بونسای می‌تواند موجب بهبود سرماخوردگی شود،‌گیاهانی که در داخل اتاق هستند شما را در رفع خستگی،‌سرفه و گلودرد یاری می‌دهند.
 6. پرورش موفقیت‌آمیز یک بونسای حس شگرفی از دستیابی و رضایتمندی در شما ایجاد می‌کند

حقایقی از بونسای:

 • بونسای سبک چینی در مقایسه با بونسای سبک ژاپنی تفاوت بسیاری دارد. ژاپنی‌ها سعی می‌کنند تا جلوه درخت را منعکس کنند در حالی که پرورش‌دهندگان چینی‌ها به گیاه اجازه ‌می‌دهند تا آزادتر رشد کند و سپس درخت را با کمی هرس تغییر شکل می‌دهند.
 • بطور عمومی، بنسای‌ها دو نوع هستند، گرمسیری و معتدل. بونسای‌های گرمسیری مانند فیکوس نمیتوانند با دمای انجماد سازگاری پیدا کنند و یاید در مقابل سرمازدگی محافظت شوند. بونسای‌های معتدل نیاز به دوره خواب یا دورمانسی دارند و درصورتی که آن‌ها را مانند نوع گرمسیری نگه‌داری نمایید از بین می‌روند. اغلب مردم تصور می‌کنند بونسای گرمسیری ویژه فضای داخلی و بونسای معتدل ویژه فضای بیرونی است، در صورتی که تمامی بونسای‌ها در شرایط دمایی مناسب هر زمان که بتوانند شرایط بیرون را تاب بیاورند بایستی دو یا سه روز در فضای آزاد گذاشت.
READ  آشنایی با گیاه زیبا و پر از گل مرجان مینیاتوری + فیلم

راهنمای انتخاب بنسای مناسب شما

 • قدم اول انتخاب گونه‌ای از درخت است که برای اقلیم منطقه شما مناسب باشد. برای نمونه برخی درختان در آب و هوای بسیار سرد از بین می‌روند ، درصورتی که برخی دیگر نیاز دارند تا دما به زیر انجماد برسد تا بتوانند به دوره خواب وارد شده و برای بهار آماده شوند. تمامی بون‌ساهای عرضه شده دراین مجموعه به صورتی انتخاب شده‌اند که برای شرایط آب و هوایی نقاط مختلف ایران مناسبند.
 • یکی از انواع گونه‌های مناسب برای افراد تازه‌کار سروکوهی یا جونی‌پروس است. این گیاه همیشه سبز محدوده دمایی وسیعی را به‌خوبی تحمل می‌کند، پرورش دادن آن‌ها آسان است و علاوه بر این به هرس به‌خوبی پاسخ می‌دهند.
 • سایر مخروطیان مانند کاج، سرو ، صنوبر،‌ درختان برگریز مانند افرای ژاپنی،‌ مگنولیا،‌ نارون‌ها، بلوط امکانی دیگرند ‌و سرانجام درختچه‌های گرمسیری مانند خرفه انتخاب مناسبی برای محیط داخلی در اقلیم‌های سرد یا معتدل هستند.

تصمیم بگیرید که بونسایی می‌خواهید که مناسب فضای داخلی باشد و یا فضای باز: احتیاجات بونسای مناسب فضای داخلی (Indoor) و فضای باز (Outdoor) به میزان زیادی تفاوت دارد. بطورعمومی محیط داخلی خشکتر است و نور کمتری از فضای باز دریافت می‌کند. و پیش از خرید شرایط نگهداری آن را که بصورت تخصصی در زیر محصول درج شده مطالعه نمایید.

در زیر فهرستی از بنسای‌های مناسب فضای داخلی و آزاد آورده شده :

فضای داخلی:

شمشاد توپی، فیکوس، شفلرا،‌ کاملیا، خرفه، رزماری

فضای باز :

جونی‌پروس، سرو، افرا،‌ راش، ژینکو، کاج (این گیاهان خصوصا جونی‌پروس یا سروکوهی را با رعایت شرایط مطلوب می‌توان بخوبی در فضای داخلی نگه‌ داشت)

 • در قدم بعدی اندازه و سن بونسای را انتخاب کنید. بونسای بالغ میتواند حدود ۱۶ الی ۹۰ سانتی متر بسته به نوع گونه طول داشته باشد. در صورتی که ترجیح می دهید بونسای را از کوچکی نگه داری نمایید میتوانید بونسای کوچکتر و کم سن تر انتخاب نمایید.
 • به میزان فضای در درسترس، نور و میزان وقتی که می‌توانید برای مراقبت از بون‌سای بگذارید توجه نمایید. بونسای بزرگتر زمان بیشتری برای جوانه‌گیری و هرس نیاز دارد.

جید

کاج مطبق

کاج مطبق

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *